Masa solna - teoria
![]() | Kilka przepisów i rad jak z powodzeniem lepić z masy solnej. |
Lepienie z masy solnej to zabawa i sztuka która towarzyszy nam od wieków. To bardzo miła forma spędzania czasu zarówno z młodszymi dziećmi, które ćwiczą wówczas sprawność manualną swoich paluszków jak i ze starszymi dziećmi kiedy wykonanymi pracami można ozdobić choinkę. Masa solna w wersji podstawowej to równa ilość mąki i soli oraz tyle wody aby masa była plastyczna i na tyle zwarta aby dala się wałkować.
Poniżej kilka przepisów:
Przepis I
- około 200g mąki
- około 200g soli
- około 125 ml wody
W misce wymieszajcie mąkę z solą i dodawajcie po trochu wody, tak aby masa była plastyczna i odchodziła od ręki.
Przepis II
- około 200g mąki
- około 200g soli
- około 2 łyżki kleju do tapet
- około 125 ml wody
Zanim zaczniecie, poczytacie kilka przydatnych porad:
- ilość dodawanej wody zależy od gatunku mąki i tego jak jest chłonna
- jeśli masa wymaga znacznie więcej wody oznacza to że podczas pieczenia modele mogą pękać i że następnym razem należy wybrać inną mąkę
- klej do tapet przed dodaniem do masy lepiej rozrobić w oddzielnym naczyniu
- podczas wykonywania modeli resztę masy należy przechowywać pod przykryciem aby zabezpieczyć ja przed wysychaniem przykrywając folią spożywczą aby szczelnie dotykała masy. Jeśli coś Wam zostanie możecie przez kilka dni masą szczelnie owiniętą przechowywać w chłodnym miejscu.
- poszczególne elementy podczas łączenia należy lekko zwilżyć w miejscu łączenia wodą
- podsuszone elementy można połączyć ze sobą używając rozcieńczonej wodą masy solnej
- masę solną można podczas ugniatania zabarwić na dowolny kolor dodając pigmentu (uwaga żeby się nie rozsypał) lub naturalnych barwników ( kakao, cynamon, kurkuma, papryka) lub bardzo wydajnych barwników żelowych.
- podczas wykonywania modeli można używać wydawać by się mogło dość niecodziennych narzędzi do ozdabiania (nożyczki, patyczki, grzebień, nożyki, wyciskacz do czosnku – znakomity do wyrobu włosów, dobrze tez się sprawdza praska do ziemniaków i tłuczek do mięsa którym można odciskać wzorki)
- powierzchnie modelu można pokryć czymś w rodzaju „kruszonki" tak jak w pieczeniu ciast, można też nadać fakturę odciskają na powierzchni np. koronkę lub po wysuszeniu posmarować klejem i posypać piaskiem, kaszą, sezamem czy odcisnąć przez pieczeniem w luźniejszej masie listki. Można też do masy w czasie mieszania dodać brokat, wówczas masa będzie się ładnie mienić.
- suszenie na powietrzu jest oczywiście możliwe ale trwa bardzo bardzo długo.
- w piecyku gazowym i elektrycznym suszenie powinno się odbywać w bardzo niskiej temperaturze około 50-70 stopni i tak jak przy suszeniu owoców grzybów itp zaleca się lekko uchylić drzwiczki. Wolne suszenie zapewnia większą trwałość modeli.
żródło: "Masa solna" Isolde Kiskalt
![]() |
![]() |
![]() |
Autor:
